Alergia na wyroby chemiczne znacznie utrudnia funkcjonowanie, gdyż niełatwo dokładnie określić jakie alergeny odpowiadają za jej wystąpienie. Najgorsze są wyroby gumowe, które powodują cały szereg negatywnych zjawisk. Jak poradzić sobie z tym rodzajem alergii?
Jak postępować w przypadku alergii chemicznej?
Cały świat zmaga się z różnymi alergiami. Jedne z nich są wrodzone, inne nabyte, a jeszcze inne kwalifikuje się jako uczulenia na wyroby chemiczne. W tym przypadku alergeny to przede wszystkim składniki występujące w gumie, żywicy oraz używanych powszechnie barwnikach. Kiedy człowiek styka się z wymienionymi składnikami mają one możliwość wniknięcia głęboko w skórę, co sprawia, że pojawiają się niepożądane skutki uboczne oraz alergie. Wśród wszystkich substancji można wymienić kilka, które działają najbardziej intensywnie.
Żywice epoksydowe wywołują silną reakcję alergiczną, która ma miejsce po zetknięciu się z tworzywami sztucznymi. Do ich produkcji wykorzystano żywice epoksydowe. Posiadanie wiedzy odnośnie różnych rodzajów alergii daje możliwość unikania ich, a także szybkiego rozpoznawania, co zdecydowanie ułatwi unikanie przyszłych kontaktów.
Uczulają również wyroby z gumy, gdzie wśród alergenów występuje lateks, antyutleniacze, przyśpieszacze wulkanizacji i inne. Kiedy mowa o przyspieszaczach, częstym objawem alergii są wypryski na twarzy. Z kolei nietolerancja lateksu to w większości przypadków trudny do opanowania świąd, zaczerwienienie skóry, pokrzywka oraz obrzęk w miejscach, gdzie nastąpił kontakt ze skórą.
Wśród wyrobów chemicznych, które powodują alergię wymienia się też terpentynę, która występuje w rozpuszczalnikach do farb. Znajduje się również w maściach oraz płynach do podłóg. Warto na nią uważać.
Związki akrylowe występują w klejach bądź farbach akrylowych, często używa się ich również w trakcie produkcji plastiku.
Alergia, a raczej jej objawy mogą pojawić się po zetknięciu z jakimkolwiek środkiem chemicznym, gdyż nie ukrywajmy – są wszędzie. Kiedy wiadomo, że chodzi o alergię kolejny ważny krok polega na sprawdzeniu jaka substancja jest nietolerowana przez organizm i od tego zaczyna się skuteczne leczenie alergii. W większości przypadków wymaga się jedynie unikania kontaktu i wszystko wraca do normy.