Dom dla alergika – jak o niego dbać?

Roztocza, pyłki oraz pleśń – to trzy czynniki mogące wywołać reakcje alergiczne w naszym domu. W tym poradniku w kilkunastu punktach krok po kroku przeprowadzimy Cię przez codzienne domowe porządki – indywidualnie dostosowane do potrzeb wiosennego alergika – pamiętaj, sprzątaj cały rok, nie tylko wiosną.

Jak dbać o porządek w domu alergika?

 1. Skorzystać z wybielacza i dokładnie wysprzątać piwnicę, garaż oraz taras – to właśnie tam znajduje się najwięcej pleśń, pleść w połączeniu z pyłkami roślin (na które jesteśmy uczuleni), może wywołać bardzo poważną reakcje alergiczną (a przynajmniej podwójną!).
 2. Odkurzaczem z filtrem typu HEPA – filtr należy wymieniać przynajmniej co 2 miesiące – jeśli jest taka możliwość, częściej (oczywiście nie po każdym odkurzaniu) – filtry HEPA bardzo dokładnie zatrzymują pyłki, pleśń oraz roztocza – nie musimy się już ich obawiać w naszym domu.
 3. Pościel zmieniaj co najmniej raz w tygodniu – wypierz ją w temperaturze 80 stopni (lub wyższej) – w innym wypadku martwy naskórek (w ciągu roku możemy zostawić w naszej pościeli nawet pół kilograma martwego naskórka!) będziesz w dalszym ciągu wspaniałym pokarmem dla roztoczy (a także dla ich jaj) – ten fakt skutecznie zachęcił Nas to bardzo częstej zmiany pościeli, nie tylko w okresie wiosny! Koniecznie wybierajmy pościele hipoalergiczne.
 4. W domu zrezygnuj z obecności zasłon, firan (jeśli będą one gromadzić dużą ilość, nie tylko kurzu! – po prostu wiesz, że nie będziesz miał czasu na to aby je często prać i zwilżać) oraz dużych dywanów. Kup małe dywaniki – w każdej chwili będziesz mógł je wyprać, prawda? Na podłodze połóż parkiet z drewna litego. Wykładziny w domu alergika są całkowicie niedopuszczalne!
 5. Wszystkie zabawki naszego dziecka wykonane z pluszu – przynajmniej raz w tygodniu umieszczamy w zamrażalniku – to jedyny sposób na usunięcie roztoczy i ich jaj.
 6. Ubrania wszystkich domowników (nie tylko alergika) pierzemy w płatkach mydlanych!
 7. W czasie sprzątania domu zawsze na twarz ubieramy maseczkę a na ręce rękawiczki!
 8. Nie śpimy z naszymi pupilami (nie pozwalamy także na takie zachowania naszym dzieciom) i systematycznie przecieramy iść sierść wilgotną szmatką (obowiązkowo po każdym przyjściu z podwórku), starajmy się wycierać im także łapki (czasem nasze pupile utrudniają nam tę czynność!).
 9. W domu nie powinno być więcej niż 18 – 20 stopni (dotyczy to wszystkich pomieszczeń!), wilgotność zaś powinna być utrzymywana na poziomie 50%.
 10. Nasz dom bardzo często odkurzamy (możemy to robić nawet każdego dnia) i robimy to niezwykle dokładnie (nie możemy zapomnieć o odkurzeniu łóżka oraz materacu!)
 11. Poszewki na poduszki – tylko z naturalnej bawełny bądź flaneli, kanapy i poduszki – ze skóry i winylu
 12. Okna w domu wiosennego alergika – w czasie sprzątania uchylamy i zasłaniamy rolety (rolety są najlepszym rozwiązaniem)

Author: Wolna od alergii

Share This Post On
230 views http://www.alergia-zdrowie-co-i-jak.pl/wp-admin/themes.php?page=core_functions.php#wrap-general