Jak często występuje alergia na cytrusy?

Alergia na cytrusy na pewno nie jest tak popularna jak zmaganie się z uczuleniem na kurz czy sierść zwierząt, jednakże jest wyjątkowo problematyczna. Warto mieć na uwadze, że alergia ta może pojawić się niespodziewanie, bez żadnych ostrzeżeń nawet u osób, które wcześniej jadły takie owoce i nie miały z tym żadnego problemu.

Jak rozpoznać alergię na cytrusy?

Kiedy mowa o alergii na owoce zaliczane do tej grupy, alergik nie może spożywać pomarańczy, mandarynek, grejpfrutów, cytryn oraz limonek. Organizm reaguje tak samo po spożyciu soku, który zawiera te owoce. To wyjątkowo nieprzyjemna alergia, która objawia się trudnym do wytrzymania mrowieniem oraz swędzeniem warg, języka oraz gardła, zaczerwienieniem oraz obrzękiem warg i dziąseł. Kiedy sok zetknie się ze skórą twarzy czy dłoni można spodziewać się zaczerwienienia, swędzenia, suchości, pęcherzy oraz obrzęku.

Można wskazać osoby, które na skutek zetknięcia się z cytrusami zauważają wstrząs anafilaktyczny. Wtedy mamy do czynienia z bardzo siną alergią, która jest groźna nie tylko dla zdrowia, ale także życia. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez wizyty w szpitalu. Dobrze jest więc wiedzieć w jaki sposób rozpoznać wstrząs, a mianowicie jest to występująca na skórze pokrzywka, czerwona skóra, problemy w trakcie oddychania, astma, nudności, wymioty oraz biegunka. Osoby ze wstrząsem czują się słabo i nie mają energii, co jest związane z niespodziewanym obniżeniem się ciśnienia krwi.

Reakcja alergiczna na cytrusy jest związana z tym, że układ odpornościowy przez pomyłkę zaczyna bronić się przed konkretną substancją. Nie zagraża ona organizmowi, jednakże nie zdaje on sobie z tego sprawy. Warto mieć na uwadze, że uczulenie na cytrusy bardzo często idzie w parze z alergią na pyłki.

Alergia na owoce może być uwarunkowana substancją chemiczną, która znajduje się w ich skórkach, czyli limonen. Dotknięcie zewnętrznej części jest wystarczające i powoduje stan zapalny. Limonen używa się regularnie w kosmetykach oraz perfumach, dlatego osoba z alergią na cytrusy musi naprawdę bardzo uważać na nabywane przez nią produkty.

Kiedy po spożyciu cytrusów pojawiają się niepożądane skutki uboczne należy udać się do lekarza, który zaleci wykonanie testów skórnych. Nie są one skomplikowane, a jedynie przy pomocy małej igły należy wprowadzić małą ilość alergenu po skórę. Kiedy na skórze pojawi się zaczerwienienie jest to jednoznaczny znak, że organizm zmaga się z nietolerancją. Nie trzeba stosować żadnych leków bądź innych środków, w tym przypadku alergii konieczne jest unikanie spożywania cytrusów i wtedy wszystko powinno być w porządku.

Author: Wolna od alergii

Share This Post On
371 views http://www.alergia-zdrowie-co-i-jak.pl/wp-admin/themes.php?page=core_functions.php#wrap-general