Jak dbać o skórę niemowlaka od pierwszych dni życia?

Skóra malutkich dzieci jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Warto wiedzieć, w jaki sposób należy ją myć i pielęgnować, aby nie spowodować problemów i dolegliwości. Podpowiadamy, jak obchodzić się ze skórą najmniejszych dzieci i jakie kosmetyki pielęgnacyjne warto wybrać.

Kiedy po raz pierwszy kąpie się niemowlę?

Kiedyś maluszki myto jeszcze w szpitalu, zaraz po porodzie. Dzisiaj wiemy jednak, że kontakt z bakteriami z łona mamy jest niezwykle cenny i dziecka nie należy go pozbawiać za szybko. Poza tym, maź z wód płodowych wspaniale wpływa na samą skórę i stanowi dla niej doskonałą barierę ochronną. Dzieci w szpitalach są więc ocierane z krwi i w ten sposób przekazywane mamom. To rodzice samodzielnie decydują o tym, kiedy ich dziecko zostanie umyte pierwszy raz. Niektórzy robią to zaraz po powrocie do domu, podczas gdy inni potrafią czekać tygodniami i dokonywać jedynie niezbędnych czynności pielęgnacyjnych. Niezależnie od tego, kiedy kąpiemy dziecko pierwszy raz, należy to robić przy użyciu czystej ciepłej wody, bez dodatku jakichkolwiek kosmetyków.

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka – czym się objawia?

W dzisiejszych czasach spora grupa niemowląt ma problemy skórne, związane najczęściej z alergiami pokarmowymi lub reakcją na kosmetyki i środki piorące. Często diagnozuje się atopowe zapalenie skóry u niemowlaka, co oznacza, że konieczna będzie specjalistyczna pielęgnacja. Skóra atopowa jest sucha i bardzo wrażliwa. Często ulega podrażnieniom, swędzi i piecze. Może się także łuszczyć. Aby prawidłowo zdiagnozować swoje dziecko należy udać się do lekarza pediatry albo dermatologa. Samodzielnie ciężko jest bowiem stwierdzić atopowe zapalenie skóry u niemowlaka i można zbagatelizować kwestię wynikającą z alergii pokarmowej lub inny, poważny problem. Jeśli lekarz stwierdzi, że dziecko cierpi na to schorzenie, zaleca stosowanie specjalnych kosmetyków – emolientów. Ich skład oparty jest na naturalnych olejkach roślinnych najwyższej jakości.

Emolienty pozbawione są parabenów, czyli konserwantów, jak również jakichkolwiek innych środków chemicznych. Ich termin ważności jest dość mocno ograniczony, dlatego takich kosmetyków nie kupuje się na zapas.

Czym pielęgnować zdrową skórę niemowlęcia?

Wszyscy lekarze apelują do rodziców, aby nie kąpali oni swoich dzieci zbyt często, ponieważ zaburzają w ten sposób mikrobiom skórny. Oczywiście w okresie upałów dziecko należy myć każdego dnia. Zaleca się stosowanie czystej wody, ponieważ małe dzieci nie pocą się nadmiernie. Z czasem można stosować delikatne kosmetyki, ale również zdrowym dzieciom poleca się przede wszystkim emolienty idealne na atopowe zapalenie skóry u niemowlaka. Są to kosmetyki w pełni naturalne i nie zaszkodzą skórze. Najlepiej unikać dziecięcych linii, które są barwione na kolorowo oraz tych o silnych, sztucznych zapachach. Tego typu substancje mogą bowiem wywoływać reakcje alergiczne na skórze.

Author: Wolna od alergii

Share This Post On
210 views http://www.alergia-zdrowie-co-i-jak.pl/wp-admin/themes.php?page=core_functions.php#wrap-general